Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki „Barwy mojej Ojczyzny”

wp_20151022_20_04_09_pro

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół 1893 przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały kolejny, piąty jubileuszowy konkurs powiatowy pod nazwą “Barwy Mojej Ojczyzny”. Przesłuchania szkół ponadgimnazjalnych odbyły się dziś, tj. 22 października.
Dwie uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Przecławiu, Weronika Wilczyńska i Katarzyna Król z klasy II wystartowały w kategorii – recytacja. Weronika zdobyła pierwsze miejsce recytując fragmenty „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, a Kasia zdobyła wyróżnienie recytacją utworu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Serdecznie gratulujemy sukcesu obu uczennicom. Czytaj dalej Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki „Barwy mojej Ojczyzny”

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020

NPRCz

Program ma zahamować tendencję spadkową czytelnictwa w Polsce. Ma to nastąpić dzięki tworzeniu atrakcyjnych księgozbiorów, większej dostępności bibliotek i promowaniu czytelnictwa. Oceniono, że jego realizacja zwiększy zainteresowanie czytelników ofertą bibliotek publicznych, a nowoczesne i atrakcyjne budynki biblioteczne przyciągną nowych użytkowników, wzrośnie też liczba czytelników w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych. Czytaj dalej Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020

Podsumowanie konkursu „Kartka z wakacji do biblioteki”

Nagrodzone zdjęcia Filipa Węża z klasy Ie.

Wakacje z książką 1 Nik Fil

Pewien znajomy z Przecławia miał rację,
Do czytania książek najlepsze są wakacje.
I chociaż wszędzie same atrakcje,
To książki super czyta się w wakacje.
Jak głoszą dziewczyny z Przecławia,
czytanie radość każdemu sprawia:
„Bo czytać można wszędzie,
Nawet na grzędzie”*. 😉
A ja przyznam się szczerze,
Czytać uwielbiam w plenerze.

F.Wąż
*Hasło moich koleżanek z Zespołu Szkół jest autorskie i zostało wyróżnione w pierwszej edycji gry czytelniczej „Między nami czytelnikami”. Wykorzystuję je za ich wiedzą i zgodą. Czytaj dalej Podsumowanie konkursu „Kartka z wakacji do biblioteki”

I miejsce w konkursie Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie

LAUREACI KONKURSU „KARTKA Z WAKACJI DO BIBLIOTEKI”

 

Termin nadsyłana prac konkursowych minął 30 września. Jurorzy otrzymali prace 1 października.
Po porównaniu i podsumowaniu głosów oddanych przez poszczególnych jurorów na każdą z prac i zastosowaniu następującej punktacji:

  • za I miejsce: 5 pkt
  • za II miejsce: 4 pkt
  • za III miejsce: 3 pkt
  • za IV miejsce: 2 pkt
  • za V miejsce: 1pkt

Wyłoniła się następująca kolejność miejsc:

Kategoria literacko-graficzna

  • I miejsce (23 punkty): Fil – to nasz uczeń, Filip Wąż klasa Ie
  • II miejsce (21 punktów): Ines
  • III miejsce (18 punktów): drobinka
  • IV miejsce (17 punktów): Hanulka
  • V miejsce (14 punktów): D.G.

Kategoria graficzna

Ytuber czyli Maks Kasperowicz klasa I e, jako jedyny przesłał pracę w tej kategorii, dlatego, siłą rzeczy, jest jedynym w niej nagrodzonym.

Tyle arytmetyka. W pewnym sensie wygrali chyba wszyscy, bo praca każdego z uczestników została uznana za najlepszą czy dobrą przez któregoś z jurorów. Dla uczestników chyba szczególnie ważne jest, dlaczego poszczególni jurorzy oceniali tak, a nie inaczej… Czytaj dalej I miejsce w konkursie Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie

Międzynarodowy Miesiąc Biblioteka Szkolnych

2

Jak co roku, w październiku świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku oficjalne, międzynarodowe hasło święta to „Szkolne biblioteki rządzą”.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik.

W naszej szkole w przygotowaniu z tej okazji dwa konkursy z nagrodami oraz akcja „Randka w ciemno z książką”.  Szczegóły w bibliotece szkolnej w sali 22.

Tydzień Zakazanych Książek

tydzien-zakazanych-ksiazek-600x362

W dniach od 27 września do 3 października obchodziliśmy kolejny Tydzień Zakazanych Książek. W tym czasie tysiące bibliotek i księgarni na całym świecie zwracało uwagę na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury i zakazywania książek.  W naszej szkole uczniowie klas pierwszych podczas wizyty w Gminnej Bibliotece Publicznej mieli okazję usłyszeć nieco więcej o tej akcji. Pani Alicja Chmura, bibliotekarka GBP w Przecławiu prezentowała książki znajdujące się na liście zakazanych.

zakazane

Narodowe Czytanie 2015

IMG_0070

5 września 2015 roku na Rynku w Przecławiu odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, ogłoszonej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podczas której razem czytaliśmy powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W Zespole Szkół w Przecławiu już 4 września uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego przeczytali fragment „Lalki”, tym samym zachęcając do wzięcia udziału w imprezie. W szkole można było też otrzymać krótkie fragmenty tekstu wraz z okolicznościową pieczątką.
Fragmenty „Lalki” na Rynku w Przecławiu czytali:
– Burmistrz Przecławia Pan Ryszard Wolanin,
– Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy Pan Mariusz Barnaś,
– Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przecławiu Pani Małgorzata Nicpoń,
– laureatka IV edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania, uczennica II klasy LO w Przecławiu Weronika Wilczyńska.
Oprócz czytania lektury organizatorzy, tj: MCK w Przecławiu, GB Przecław przygotowali moc atrakcji:
– Quiz ze znajomości LALKI z atrakcyjnymi nagrodami, zakładki do książek z pamiątkową pieczęcią „Narodowe Czytanie”, malowanki, miniaturki lalek wręczane najmłodszym uczestnikom akcji, przejazd bryczką.
Grupa teatralna Dwie Maski pod opieką pani Małgorzaty Wąż przygotowała krótkie scenki oddające klimat epoki, w której żył Stanisław Wokulski i panna Izabela Łęcka. Udało nam się również odtworzyć cząstkę sklepu Wokulskiego, w którym zainteresowani mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Tegoroczną edycję Narodowego Czytania śmiało można uznać za udaną! Cieszy świadomość, iż nawet pomimo zabiegania i chronicznego braku czasu, na który cierpi większość z nas wciąż znajdują się ludzie gotowi zatrzymać na moment bieg życia i przysiąść nad lekturą. Nie mniej cieszy również to, że nasza przecławska społeczność dołożyła swoją cegiełkę w ogólnonarodową akcję Narodowe Czytanie 2015.

Plakat NC 2015 Duda

 

Narodowe Czytanie „Lalki” B.Prusa

lalka1

5 września 2015 roku odbędzie się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której będziemy razem czytali powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W Przecławiu czytamy „Lalkę” już 4 września w Zespole Szkół oraz Gminnej Bibliotece Publicznej, a 5 września zapraszamy o godz. 16:00 na Rynek.

lalka3